Yüzey renk seçenekleri

Doğal patina ve doğal renkler

Projelerinizde, VMZINC’i tercih etmenizin birçok nedeni olabilir:

1-korozyona karşı direnci, 2-dayanıklılığı, 3-uzun ömrü, 4-bakım gerektirmemesi… VMZINC ayrıca, esnekliği, kolay işlenebilir bir metal olması, çök yönlü uyumu ile bütünleşen zerafeti sayesinde, tüm dünyada çok çeşitli mimari projelerde aranılan, esin veren, yaratıcı yapı malzemesidir.

Renove (yenileme) veya yeni inşaat yapılarının (çatı+cephe) kaplama projelerinde, tasarım isteklerini karşılayan birçok orijinal yüzey alternatifi sunar. Tüm patinalı yüzeyler; en homojen sonuçları sağlayan, en doğal, ve en sağlıklı yöntem olan “fosfatlama” metodu ile VMZINC fabrikalarında elde edilmektedir.

NATURAL ZINC®

Doğal çinko, ilk olarak Paris’in “Mansard” eğimli çatılarında ve yağmur suyu indirme sistemlerinde kullanılmış, birçok teknik ve estetik aşamadan sonra günümüzde kullanılan halini almıştır.

Natural Zinc yani doğal çinkonun da başlangıçta, metalik ve parlak olan yüzeyi zaman içinde karbondioksit ve su ile tepkimeye girerek patina oluşturur ve füme gri renge dönüşür.

Bu renk ve ton patina tamamlandıktan sonra sabit kalır. Bu renk yine VMZINC'in QUARTZ ZINC ürünü ile aynıdır.

QUARTZ ZINC®

Doğal çinkonun yüzeyi fosfatlama yöntemi ile kuvars kristal yapıya dönüştürülür ve doğal patina oluşumu hızlandırılır.

Bu nedenle, yüzeyin renk tonu baştan itibaren, doğal çinkonun yıllar sonra ulaşacağı tona en yakınıdır ve bu tonunu daima korur.

Böylece uygulama sonrasında bölgesel farklar ortadan kalkar, zaman içinde değişmeyen, tamamen homojen bir görsellik yakalanır.

Oluşabilecek küçük çizikler doğal patina sayesinde kısa sürede kaybolacaktır.

ANTHRA ZINC®

Quartz zinc’e uygulanan benzer bir işleme, antrasit kristal yapıda kadifemsi, mat siyah bir yüzey elde edilir. 1980’li yıllarda arduaz taşı ile ortak kullanımdaki artan talepleri karşılamak için tasarlanmıştır.

Bugün bir benzeri olmayan füme mat siyah yüzey rengi sayesinde dünyadaki tüm mimarlar tarafından rağbet görmektedir.

Ön yüzeyi malzemeyi uzun süre dış etkenlere karşı koruyan ( el izlerine karşı) organik kaplama ile örtülmüştür. Atmosfer ile etkileşimde bu organik kaplama zamanla ortadan kalkacak ve patina yaşamaya devam edecektir.

AZENGAR®

AZENGAR® çinko pazarındaki en aydınlık, mat ve brüt tondaki patinalı çinkodur. Kabartmalı estampe yüzey, doğal ışıklı ortamda hafif gölgeli oyunları ve binaya kazandırdığı ebedi görünüm ile ayırt edilir.

Özellikle titanyum çinko çatı kaplama ya da titanyum çinko yüzey kaplama alternatifleri ile yapıya estetik bir görünüm kazandırmak isteyenlerin ilk tercihlerindendir.

PİGMENTO®

"Yüzeyinde Quartz® zinc" doğal dokusunu barındıran, 9 renk seçeneği olan pigmentli tonlar ışık etkisi ile canlanıyor. Doğal renkleri, organik dokusu ve güneş ışığı ile etkileşen tonları ile yeni fikirlere esin kaynağı olmaya devam eden PIGMENTO serisi diğer tüm yapı malzemeleriyle mükemmel bir uyum sergilemektedir.